Związek to przede wszystkim rodzaj relacji z druga osobą bądź z grupą osób z którą w jakiś sposób jesteśmy połączeni. Na przestrzeni wieków wypracowaliśmy wiele form tych relacji. Wymienić tu możemy relacje zarówno zawodowe jak i prywatne a także te społeczne. Z nich budujemy bliższe relacje czyli związki takie jak przyjaźń , małżeństwo czy rodzina.

Budowanie utrzymywanie oraz tworzenie relacji to jeden z najważniejszych obszarów życia każdego człowieka. Gdy nie potrafimy ich zbudować dobrze wówczas grozi nam samotność i wykluczenie. Jest to w moim odczuciu jedna z najgorszych kar jakie możemy sobie zafundować. Jak również nie jest ona ściśle powiązana z wiekiem czy też statutem społecznym.

Jak w takim razie tworzyć relacyjne dobre połączenie by związek był zdrowy silny i trwały?

Stworzony na solidnych fundamentach zaufania i bliskości.

W końcu rozwój to naturalna potrzeba człowieka. Także w tym obszarze też pragniemy rozwoju oraz doświadczać zmian.

Bazując na swoim doświadczeniu przybliżę wam jak mi udało się stworzyć związek z moją żoną. Jakie przeszkody musiałem pokonać. Zwłaszcza te mentalne w swojej głowie. Nie było to łatwe a po drodze popełniłem błędy. Często bolesne, trudne lecz gdy dziś na nie patrzę były one konieczne. Ponieważ dzięki nim odrobiłem lekcje by ten związek mógł się udać. Podobnie jak w życiu wszystko wymaga doświadczenia i doświadczania. Wyminę wam kilka kluczowych elementów i obszarów na które musicie zwrócić uwagę na drodze do waszego udanego związku.

Tak więc zaczynamy bez zbędnego mielenia ozorem 🙂

Pierwszym ważnym elementem jest słuchanie oraz wsłuchanie się w daną osobę. Pamiętaj pod każdym słowem wypowiadanym przez osobę jest ukryta emocja. Są to myśli zrodzone w głowie i werbalnie przekazywane.. Uważne słuchanie to nie tylko sucha informacja. To również szacunek jaki okazujesz drugiej stronie. Osoba wysłuchana czując to chętniej otworzy się dla ciebie. Zaufa Ci. Mając swojego osobistego powiernika trosk nie będzie szukać ich gdzieś na zewnątrz poza związkiem.

Wówczas poczuje kolejny ważny element – bliskość.

Czując się dobrze w twoim otoczeniu zaczniecie razem budować głęboką więź. Nauczycie się porozumiewać bez słów. Jedno spojrzenie czy gest w tłumie innych ludzi będzie jak znak do działania. Wywoła odpowiednią akację którą przeprowadzicie niczym zawodowi żołnierze. Oni też używają wyuczonych znaków.

Czucie jest ważne to element waszej wspólnej energii. To mówienie, to słuchanie bez dźwięku. Waszą interakcję stanowić będzie mimika twarzy oraz gesty. W przeciwieństwie do komandosów wy zbudujecie wasz wspólny tajemny język. Znany tylko wam.

Tworzenie związku przypomina trochę pieczenie ciasta. W którym kolejnym ważnym składnikiem jest pasja.

Uważam iż by z tej mąki coś wyrosło muszą być wspólne zainteresowania które was łączą. Powinno być to wasze “COŚ” co robicie wspólnie.

Mogą to być drobne czynności takie jak wspólne spacery, czy ulubione programy w TV. Czy też wspólna aktywność sportowa. Spacery po górach, jazda na rowerze czy basen.

To tylko przykłady. Naprawdę nie muszą to być wielkie rzeczy. Ale ich występowanie to klucz do sukcesu. Mogą to także być podobne cechy charakteru czy sposób myślenia. Jak również patrzenia na otaczający nas świat. Czy też posiadanie podobnych poglądów w danej dziedzinie.

Którakolwiek z wymienionych elementów w waszym przypadku by nie występował, być on w związku musi. Tworzy się wówczas naturalne spoiwo między wami. Sprawiając, że wasze wspólne elementy stają się waszym nawykiem w codziennym życiu.

Tak tworzy się wasza wspólna przestrzeń.

Jest to obszar, który jest tylko dla was. Ważnym jednak kolejnym elementem jest fakt by przestrzeń związku nie zdominowała przestrzeni każdego z was.

 Co mam na myśli?

 Podobnie jak wszystko w świecie by rozwijać się, rosnąć czy ewoluować potrzebuje odpowiedniego miejsca. Tak jedna osoba związku nie powinna starać się zajmować obszaru drugiej strony. Odnosząc tą analogię do rzeczy.

Przedmioty też mają swoje miejsca w przestrzeni domu. Tak i każdy z partnerów powinien mieć swoje miejsce. Strefę bądź obszar działania który jest tylko jego i dla niego. Tych stref nie należy oraz nie powinno się mieszać. Należy dać autonomię i niezależność obszaru działania każdej ze stron. Paradoksalnie to osobne działanie każdej ze stron powoduje, że związek wzrasta. Ponieważ każdy z nas jest inny, a im więcej różnic tym bogatszą tworzycie waszą własną wspólną przestrzeń.

Jednym z kolejnych kluczowych puzzli związku jest zrozumienie.

Patrząc na wymienione elementy powyżej. Mam nadzieję iż dostrzegacie już, że wszystko składa się powoli w piękny obraz waszego udanego związku.

Rozumnie partnera.
Czucie jego potrzeb.
Uważne słuchanie.
Budowanie bliskości.
Wspólne zainteresowania i pasje.

Te wszystkie puzzle opierają się na zrozumieniu zwłaszcza siebie w związku. Swojej roli którą pełnimy i razem tworzymy. Obszarów pielęgnowanych przez was tak wspólnie jak i osobno.

Zrozumienie swoich oczekiwań i precyzyjne ich zdefiniowanie pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Czego chcę oraz pragnę a także oczekuję od związku. Jak również to kim jestem co wniosę oraz zaoferuję w związek. Niezwykle ważne jest to by tworząc bliski związek z drugą osobą my sami powinniśmy być kompletni i emocjonalnie spójni. Nie możemy budować na poczuciu braku i oczekiwań, że druga strona zapełni nam nasze własne luki.

Mówi się, że związek to dwie połówki które mają stworzyć całość. To mit.

Związek to dwie całości, które tworzą jeszcze większą całość.

Obrazowo można to ująć tak. Razem jesteście niczym atom. Jądrem jest wasz związek a elektrony to wy, którzy krążycie wokół. To tak naprawdę zamyka w całość ostatnie elementy związku. Zaufanie i bliskość.

Zapytacie dlaczego zaufanie i bliskość wymieniam na końcu.

Ponieważ te elementy są wynikową udanego związku. Buduje się je systematycznie przez cały czas trwania związku. Są swoistą klamrą spinającą wszystko w całość. Gdy wasze zaufanie i bliskość będą silne wówczas stanowić będą one waszą niezdobytą fortecę. Będą chronić to wszystko we wewnątrz waszego związku co jest tak wyjątkowe i piękne. Ponieważ wasze związkowe relacje będą silne wewnątrz oparte o bliskość i zaufanie na zewnątrz.

Dzięki temu ciężko będzie was poróżnić, ponieważ wy sami poznaliście się na tyle dobrze i posiadacie pewność was jako większej całości.

Na koniec życzę wam byście odnaleźli drugą całość drugiej całości a jądro waszego związku było silne.

Mam pewność że te jeśli zastosujecie te elementy w pełni uczciwie wobec waszego związku wówczas uda się wam stworzyć waszą wspólną piękną historię.

Autor: Piotr Dawidowicz – Trener i pasjonat rozwoju osobistego

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *