Siła nawyków jest nieoceniona – to dzięki nim robimy pewne rzeczy bez zbędnego tracenia czasu na ich analizowanie i zastanawianie się, co po kolei należy zrobić.

Nawyki mogą być zarówno dobre, jak i destrukcyjne dla nas i dla naszego rozwoju.

Naukowcy dowiedli, że każdy nawyk charakteryzuje się poniższym schematem:

  1. Przypomnienie –  impuls, który inicjuje zachowanie, np. senność sprawia, że idziesz zgasić światło i wchodzisz do łóżka; budzik powoduje, że wstajesz i idziesz do pracy
  2. Rutyna – czyli działanie/zachowanie samo w sobie, np. pójście spać czy wyjście do pracy
  3. Nagroda – korzyść, jaką uzyskujesz poprzez powyższe działanie, np. wyspanie się czy też zarobienie pieniędzy

Efektem tego cyklu jest skojarzenie przez Twój umysł, że Przypomnienie generuje dla Ciebie jakąś korzyść i w ten sposób powstaje pozytywna pętla zwrotna, która mówi Twojemu umysłowi: „Gdy następnym razem pojawi się to przypomnienie, zrób to samo”

I właśnie ten efekt możesz wykorzystać, żeby zmienić swoje nawyki na dobre.

Jak to zrobić?

Krok 1

Ustal sobie jakąś formę przypomnienia: może to być na przykład budzik w telefonie albo wyjście dzieci do szkoły.

Krok 2

Ustal rutynę, czyli działanie, na którym Ci zależy, np. ćwiczenia fizyczne. Pamiętaj, żeby to działanie nie było skomplikowane, zaczynaj od prostych rzeczy, żeby się nie zdemotywować.

Krok 3

Zaplanuj to działanie z góry. Wiadomo, że masz dużo na głowie, więc najlepiej wbij sobie je na stałe w kalendarz i zarezerwuj czas tylko na to.

Krok 4

Zacznij od najmniejszych rzeczy. Godzina biegania może być spoko dla osoby, która to robi już od dawna, ale dla Ciebie może się okazać nieosiągalna. Zacznij od kilku minut. Istota sprawy początkowo jest nie w samym działaniu, tylko w zbudowaniu tego nawyku. Gdy już go zbudujesz, to z czasem będziesz zwiększać czas jego trwania.

Krok 5

Zmieniaj tylko jeden nawyk na raz. Uwierz mi, robienie rewolucji w swoim życiu brzmi świetnie, ale tylko na filmach. Człowiek z natury nie lubi wychodzić ze swojej strefy komfortu, więc lepiej działaj systematycznie i małymi krokami, a zobaczysz wspaniałe efekty!

wydrukuj kalendarz na styczeń 2022 i zmieniaj nawyki już od dzisiaj

Powodzenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *